Ochronne szkła z filtrem światła niebieskiego do komputera

Długotrwała praca przy komputerze i godziny wpatrywania się w ekrany smartfonów w wolnym czasie zdecydowanie nie są obojętne dla naszych oczu. Czas spędzany przed monitorami urządzeń elektronicznych systematycznie rośnie, nic więc dziwnego, że i my odczuwamy coraz częstszy dyskomfort podczas czytania i oglądania. Większa męczliwość oczu, łzawienie, zaczerwienienie, uczucie „piasku” pod powiekami, a nawet ból głowy - to tylko nieliczne dolegliwości, których źródłem może być niebieskie światło ekranu. Jak chronić przed nimi swoje oczy? Rozwiązaniem są soczewki do okularów korekcyjnych Stop Blue Light, zapewniające specjalną ochronę przed nadmiernym wpływem szkodliwego promieniowania. Szkła do komputera z filtrem światła niebieskiego to rozwiązanie, które warto poznać bliżej.

Szkła do komputera Stop Blue Light – wybierz zdrowie

Korekcyjne szkła do komputera to ultracienkie soczewki do okularów z filtrem światła niebieskiego JZO. Soczewki zapewniają skuteczną ochronę przed światłem niebieskim i są o 40 proc. cieńsze od standardowych soczewek okularowych. Ich największą zaletą jest redukcja zmęczenia oczu, wywołanego sztucznym źródłem światła i pracą przy komputerze. Szkła Stop Blue Light pokryto antyrefleksyjną powłoką oraz wyposażono w ponadprzeciętną odporność na zarysowania. Technologia eliminuje niepożądane zjawiska odbicia, dzięki temu do oka dociera prawie 100 proc. światła widzialnego. Często filtr światła niebieskiego jest też nazywany Stop Blue Light, jednak należy pamiętać, że to także często nazwa linii produktów różnych marek z filtrem światła niebieskiego.

Okulary z powłokami, które dbają o kondycję Twoich oczu

Większość szkieł okularowych, jakie znajdziesz w ofercie JZO, posiadają w standardzie powłokę antyrefleksyjną. Dzięki niej widzenie jest wyraźniejsze, wzrok mniej zmęczony, a same szkła dłużej pozostają czyste i bez zarysowań. Powłoka antyrefleksyjna to rodzaj bardzo cienkiej warstwy na obu powierzchniach szkieł okularowych, która podnosi ich walory użytkowe. Niweluje ona odbicia, wpływa na komfort widzenia, chroni przed męczącymi wzrok refleksami świetlnymi, wzmacnia kontrast i powoduje, że widziane przedmioty stają się wyraźniejsze oraz jakby nieco wyostrzone i wyeksponowane z otoczenia.

Okulary wzbogacono również o inne powłoki uszlachetniające, jak choćby hydrofobową i antystatyczną oraz warstwą oleofobową ułatwiającą czyszczenie. Zastosowanie pierwszej z nich znacząco ogranicza osadzanie się na powierzchni soczewki oraz ułatwia skraplanie pary i wilgoci. Dzięki powłoce antystatycznej natomiast okulary nie elektryzują się, a co za tym idzie zminimalizowane zostaje przyciąganie i przyklejanie do powierzchni szkieł drobinek kurzu i pyłków. Obie warstwy pomogą w utrzymaniu okularów dłużej w czystości, a poprzez rzadsze czyszczenie – wydłużą żywotność szkieł. To doskonałe rozwiązanie szczególnie dla osób długo przebywających w zakurzonych i zapylonych pomieszczeniach.

Szkła z filtrem światła niebieskiego – ulga i profilaktyka 

Częste i długotrwałe wpatrywanie się w ekran smartfona, telewizora lub laptopa stanowi dziś niemal niechlubną normę, pochłaniając większość z nas. W takich warunkach ratunkiem dla wzroku mogą być szkła do komputera z filtrem światła niebieskiego, którego zadaniem jest przede wszystkim ograniczenie ilości promieniowania docierającego do oczu. Rozwijająca się wiedza i zwiększająca świadomość powodują, że popularność Soczewki typu Stop Blue Light systematycznie rośnie, a same szkła zdobywają coraz więcej zwolenników. Okulary wyposażone w filtr światła niebieskiego stają się przepustką do świata pełnego monitorów, których tak bardzo nam potrzeba – do pracy, rozrywki i komunikacji. Zaopatrując się w okulary z filtrem światła niebieskiego, możemy być spokojniejsi o stan i sprawność naszych oczu, nawet w sytuacji, w której jeszcze nie odczuwamy alarmującego dyskomfortu.

Światło niebieskie – skąd bierze się szkodliwe promieniowanie?

Światło niebieskie otacza nas zewsząd i jest niezbędne do utrzymania właściwego rytmu dobowego, a co za tym idzie – warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Problem pojawia się w sytuacji nadmiaru, bo zbyt długa ekspozycja na tego typu promienie zaburza procesy metaboliczne zachodzące w siatkówce. Silne promieniowanie słoneczne, światło niebieskie z ekranów cyfrowych i sztuczne światło energooszczędnego oświetlenia – skumulowane - zgubnie oddziałują nie tylko na wzrok i zdrowie oczu, ale i samopoczucie. Szkła do komputera z filtrem światła niebieskiego pomagają chronić oczy przez cały dzień, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Źródła, które emitują promieniowanie światła niebieskiego:

  • promieniowanie UV,
  • sztuczne oświetlenie,
  • urządzenia mobilne z ekranem (smartfon, tablet),
  • ekran komputera i laptopa, 
  • ekran telewizora. 

Komfortowe szkła do długotrwałej pracy przy komputerze

Szkła do komputera z filtrem światła niebieskiego są szczególnie wskazane przy długotrwałej pracy przed monitorem, która skutecznie męczy wzrok. Po wielu godzinach spędzonych przed ekranem z pewnością odczujemy dyskomfort w postaci łzawienia, pieczenia i suchości oczu, a nawet delikatnej utraty ostrości widzenia. Równie męczące będzie skupianie wzroku w jednym punkcie – jak np. na wyświetlaczu umieszczonym w stosunkowo bliskiej odległości od oczu. Przyczynia się do bezpośrednio do zwiększania napięcia akomodacyjnego w oku, co skutkuje często rozmywaniem i dwojeniem obrazu.

Jak się chronić przed przemęczaniem oczu, gdy praca wymaga spędzania wielu godzin przed monitorem? Poza korzystaniem z okularów z filtrem pomocne są ćwiczenia oczu. Podczas długotrwałej pracy przy komputerze zalecane jest robienie przerw, relaksowanie oczu poprzez przenoszenie wzroku na inną odległość niż ekran, np. spojrzenie w dal.

Dobrze dopasowane i odpowiednio wyposażone okulary

Jeżeli problem z oczami się nasila i utrata ostrości nie ustępuje, to wyraźny znak, że wzrok potrzebuje korekcji. Wówczas najważniejsze jest, aby była ona prawidłowo dobrana, a odpowiednie okulary korekcyjne stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza – na stałe bądź okazjonalnie, np. do pracy przy komputerze. Wszystkim tym, którzy spędzają dużo czasu przed ekranami, rekomendujemy szkła okularowe wyposażone w powłoki chroniące oczy. Jak choćby odpowiednio dobrana powłoka antyrefleksyjna. Soczewka z filtrem światła niebieskiego może minimalnie ocieplać obraz w związku z eliminacją części niebieskiej fali, nie ma to jednak nic wspólnego z kolorem antyrefleksu) , która daje zabezpieczenie przed nadmiernym promieniowaniem niebiesko-fioletowym emitowanym przez ekrany LED. Aby ochrona była jeszcze większa, warto sięgnąć po szkła do komputera z filtrem światła niebieskiego.