Okulary dla dzieci – czym się kierować przy ich wyborze?

Coraz młodsze dzieci spędzają przy komputerze, telefonie i innych ekranach coraz więcej czasu. Niestety często przekłada się to na pogorszenie ich wzroku i konieczność noszenia okularów. Jak wybrać model, który będzie idealny dla kilkulatka? Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Wyjaśniamy!

Jak rozpoznać, że maluch potrzebuje okularów?

Nieleczone wady wzroku mogą się pogłębiać, a dodatkowo powodować problemy dziecka w przedszkolu czy szkole. Jak rozpoznać, że maluch nie widzi dobrze, szczególnie jeśli jest jeszcze bardzo mały? Objawy, które są charakterystyczne dla wad wzroku i które zawsze powinny zwrócić uwagę rodziców to:

  • bóle głowy (okolice oczodołów, czoła, skroni),
  • bóle oczu,
  • łzawienie oczu, mrużenie powiek, częste mruganie,
  • zezowanie jednooczne lub obu oczu naprzemiennie,
  • złe (nienaturalne) ustawianie głowy podczas patrzenia (na przykład w czasie oglądania telewizji czy czytania),
  • pogorszenie wyników w nauce, dysleksja.

Nie każde dziecko poskarży się na problemy ze wzrokiem, szczególnie jeśli wada jest niewielka i nie utrudnia znacząco funkcjonowania w szkole czy przedszkolu. Warto więc uważnie obserwować swojego malucha i w razie podejrzenia problemów z widzeniem, jak najszybciej wybrać do okulisty. Najczęstsze wady spotykane u dzieci to krótkowzroczność i nadwzroczność – obydwie wpływają na pogorszenie komfortu życia i mogą powodować problemy z funkcjonowaniem w szkole i w domu.

Okulary dla dzieci – jakie soczewki wybrać?

Wybór odpowiednich soczewek to podstawowy krok, od którego należy zacząć cały proces dobierania okularów. Badanie wzroku przeprowadza okulista i to on wypisuje receptę na szkła o odpowiedniej mocy. W przypadku okularów dziecięcych szczególne znaczenie ma materiał, z którego są wykonane. Soczewki okularowe najmłodszych nie mogą być ciężkie, dlatego raczej nie wykonuje się ich ze szkła. Poza tym znacznie łatwiej jest je pobić lub wyszczerbić. Rekomendowanym materiałem jest plastik – takie oprawy są lekkie i nie tak łatwe do zniszczenia.

Wybierając szkła, należy się upewnić, że mają filtr UV 400, chroniący wzrok przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Okulary dla dziecka – jakie oprawy wybrać?

W przypadku dzieci kształt opraw i ich dopasowanie do twarzy rozumiane jest inaczej niż u dorosłych. Dziecięce buźki nie potrzebują wyszczuplenia czy wydłużenia, dlatego u maluchów zwraca się uwagę na inne aspekty opraw. Jakie wymagania powinny spełniać dziecięce oprawki?

  • Muszą mieć odpowiednią wielkość. Zaleca się, aby były nieco większe, gdyż podczas zabawy czy biegania okulary bardzo często zsuwają się dzieciom z nosa i maluch zaczyna patrzeć ponad okularami. W większych oprawkach dziecko zawsze będzie patrzeć przez soczewki okularów. Nie można jednak przesadzić z rozmiarem – zbyt duże będą opierać się na policzkach, co jest niewygodne.
  • Muszą dobrze i wygodnie leżeć na nosie. W oprawkach wykonanych z tworzywa nie ma możliwości regulacji nosków, dlatego szczególnie ważny jest ich idealny dobór. Okulary nie powinny zsuwać się z nosa w czasie czytania czy gdy dziecko pochyla się nad zeszytem.
  • Muszą być wykonane z lekkich i trwałych materiałów – najlepiej z tworzywa sztucznego. Nie grozi im wtedy łatwe uszkodzenie, a dzięki niewielkiej wadze dziecko nawet nie poczuje, że ma coś na nosie.

Okulary dla najmłodszych dzieci

Szczególnie wymagającymi „klientami” salonów optycznych są najmłodsze dzieci. 3-latkom czy 4-latkom trudno jest bowiem wyjaśnić konieczność noszenia okularów i wytłumaczyć, że muszą uważać, aby ich nie połamać. W tym przypadku potrzebne są oprawy takie jak Miraflex Baby Lux, Miraflex Baby Lux+ czy Miraflex Baby One, dostępne w naszym salonie optycznym. To oprawy pozbawione metalowych części i zawiasów, dzięki czemu ryzyko wszelkich urazów jest zminimalizowane. Są wykonane z wyjątkowo lekkiego, elastycznego i giętkiego materiału, który umożliwia optymalne dopasowanie ich do twarzy dziecka. Takie okulary nie tylko są bezpieczne, ale i wygodne, dlatego dziecku łatwiej jest się przyzwyczaić, że ma coś na nosie.

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać dla dziecka?

Myślisz, że okulary przeciwsłoneczne dla dzieci to fanaberia? Pamiętaj, że ochrona ich wzroku przed szkodliwym promieniowaniem UV jest bardzo ważna – u dzieci przede wszystkim. Na uszkodzenia w największym stopniu są narażone dzieci do 10 roku życia, gdyż ich narząd wzroku wciąż się kształtuje. Soczewka jest w 95% przezroczysta i przepuszcza promieniowanie UV. Ciężko jest zmusić dziecko do noszenia szkieł na co dzień, ale jeśli wybierasz się nad morze czy na wakacje do gorących krajów, gdzie ekspozycja na słońce będzie bardzo duża, zadbaj o egzemplarz okularów dla malucha. Wybierając konkretny model, pamiętaj o filtrze UV, który muszą mieć soczewki oraz o komforcie dziecka. Tak samo, jak w przypadku szkieł korekcyjnych, nie mogą one spadać z nosa, uwierać czy być niedopasowane. Jeśli więc myślisz, że nie ma sensu inwestować w droższe okulary przeciwsłoneczne dla malucha, bo i tak je zaraz zgubi albo ponosi bardzo krótko, jesteś w błędzie.

Okulary do pływania dla dzieci – jak wybrać?

Jeśli twoje dziecko ma wadę wzroku i nie chce przez to rezygnować ze sportów wodnych, wyposaż je w okulary do pływania dla dzieci (z korekcją). Jak wybrać najlepsze? Przede wszystkim znajdź model, który koryguje taką wadę, jaką ma twój maluch. Niektóre modele występują w kilku wersjach o różnej mocy, z kolei w niektórych salonach optycznych można kupić egzemplarz zrobiony na indywidualne zamówienie.

Jeśli zaś chodzi o komfort dziecka w czasie treningów pływania, okulary pływackie korekcyjne powinny być szczelne, elastyczne i doskonale dopasowywać się do buźki dziecka. Zbyt sztywne okulary albo problemy z wlewającą się przez nie wodą mogą skutecznie zniechęcić dziecko do chodzenia na basen.

Jak wybrać okulary? Razem z dzieckiem!

Dzieci często buntują się przeciwko okularom, bo są niewygodne i nie podoba im się przymus noszenia czegoś na nosie. Warto więc udać się do optyka z dzieckiem i wspólnie przejść przez cały proces wybierania okularów. Choć finalnie to rodzic decyduje o tym, z jakim modelem maluch wyjdzie z salonu, warto dać mu możliwość wyboru swoich oprawek. To szczególnie istotne w przypadku nieco starszych dzieci: 8-, 9- czy 10-letnich, dla których wygląd i dopasowanie do grupy rówieśniczej są bardzo ważne. Uczestniczenie w procesie dobierania okularów, rozmowa z optykiem i przymierzanie różnych opraw z pewnością sprawią, że dziecko potraktuje noszenie szkieł jako ciekawe wyzwanie.

Okulary dla dziecka kupuj w sprawdzonych miejscach

Kupno okularów dla dziecka to niełatwa kwestia – muszą łączyć skuteczność i wygodę, a przy okazji podobać się maluchowi. I finalnie nie ma znaczenia czy dziecko będzie miało oprawki okrągłe czy owalne, czerwone czy niebieskie – ważne, aby chciało je nosić. To, o co koniecznie należy zadbać, to wysoka jakość szkieł oraz opraw. Okulary są swego rodzaju „lekiem”, remedium na wadę wzroku, więc ich jakość powinna być więc priorytetem dla rodziców. Masz receptę od lekarza z określoną wadą? Wybierz się do renomowanego salonu, w którym wykwalifikowani specjaliści dobiorą twojemu maluchowi najlepsze okulary.

Na samą myśl o tym, że twoje dziecko potrzebuje okularów, czujesz się zestresowany, bo podejrzewasz niechęć do ich noszenia? Zupełnie niepotrzebnie! Choć wybór szkieł dla maluchów jest dosyć wymagający, duży wybór soczewek oraz opraw sprawia, że nawet najbardziej zbuntowanym malcom udaje się dobrać fajne i bezpieczne okulary!