Jakie oprawki do grubych szkieł?

Osoby z wadami wzroku, takimi jak duża krótkowzroczność lub dalekowzroczność, najczęściej muszą nosić okulary z grubymi szkłami. Jeszcze do niedawna wybór oprawek do nich był bardzo ograniczony. Dzisiaj możliwości kupna stylowych okularów są dużo większe, a dzięki rozwojowi technologii grubość szkieł przy dużych wadach może być mniejsza.

Od czego zależy grubość szkieł w okularach?

Grubość szkieł w okularach korekcyjnych i progresywnych zależy przede wszystkim od wady wzroku. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na grubość szkieł są także rodzaj oprawy i rodzaj soczewki okularowej. Wygląd szkieł różni się w zależności od wady. Jak więc prezentują się okulary osób z krótkowzrocznością, a jak u tych z dalekowzrocznością?

  • Soczewki dla krótkowidzów, czyli osób mających wady z minusem, są wklęsłe i mają największą grubość na krawędziach.
  • Soczewki okularowe dla dalekowidzów, czyli osób mających wady z plusem, mają kształt wypukły – są najgrubsze na środku, a cieńsze na krawędziach.

Czy okulary korekcyjne zawsze muszą być grube? Zasada jest taka, że im wyższa wada (czyli większa wartość przy plusach lub minusach), tym grubsze są szkła. Osoby z niewielkimi wadami noszą więc okulary z cienkimi szkłami, a okularnicy mający wady powyżej -5.00 lub +5.00 dioptrii muszą nosić stosunkowo grube szkła.

Dobór oprawek do wady wzroku

Grube szkła wymagają odpowiednio dobranych oprawek – nie tylko ze względów estetycznych, lecz także praktycznych. Zbyt delikatna, subtelna oprawa nie utrzyma szkieł i mogą one po prostu wypaść! W związku z tym, że szkła dla krótkowidzów i dalekowidzów różnią się grubością i kształtem, również oprawki warto wybierać, kierując się rodzajem wady wzroku.

Jakie oprawki do dużej krótkowzroczności?

Duża moc okularów na krótkowzroczność wiąże się z większą grubością krawędzi szkieł. Jeśli chcesz, aby stały się one niewidoczne, zasłoń je odpowiednio dobranymi oprawkami. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie niewielkiej, okrągłej lub owalnej ramki, ponieważ wtedy najgrubsza (zewnętrzna) część soczewki zostanie odcięta przy szlifowaniu. Oprawki, które sprawdzą się w tym przypadku to na przykład takie modele z naszej oferty jak:

Grubość szkieł okularowych dla krótkowidzów dobrze zasłonią oprawy wykonane z tworzywa sztucznego. Do wyboru są na przykład hipoalergiczny, lekki i wytrzymały acetat (będący znacznie bardziej jakościową alternatywą dla plastiku) czy tworzywo TR-90, czyli rodzaj nylonowego materiału, który jest przyjemny w kontakcie ze skórą.

Jeśli zdecydujesz się na oprawki z kolorowego tworzywa, z pewnością odwrócą uwagę od grubszych soczewek. Ciekawe modele z naszej oferty wykonane z kolorowego tworzywa to na przykład:

  • czerwone, owalne oprawki Jens Hagen JH 20053,
  • błękitne, ekstrawaganckie oprawki Dekoptica Frame 003 z ozdobnymi elementami,
  • fantazyjnie frezowane, niebieskie oprawki Dekoptica Frame 156.

Transparentne (przezroczyste) ramki również pomagają w ukryciu dużej grubości szkieł, ponieważ w ich przypadku kolor oprawy i soczewki zlewają się ze sobą. Modele, na które warto zwrócić uwagę w naszym sklepie, to:

  • transparentne oprawki Humphrey’s o owalno-kocim kształcie,
  • klasyczne, owalne oprawki przezroczyste OPTIMAX OTX 20160.

Jeśli chcesz maksymalnie zasłonić szkła (na przykład przy naprawdę dużej wadzie), wybierz oprawki, które zasłonią również boki, czyli modele z szerokim zausznikiem, takie jak:

  • wzorzyste oprawki OPTIMAX OTX 20151,
  • ekstrawaganckie i wyraziste oprawki ZEN ASTORIA 220954.

Czego unikać podczas szukania ramek do grubych szkieł? Z pewnością najgorzej będą wyglądać cienkie, metalowe oprawki. Wydadzą się nieproporcjonalne względem grubej soczewki.

Jakie oprawki do dużej dalekowzroczności?

W przypadku dużej dalekowzroczności soczewki okularowe różnią się od tych wykorzystywanych przy krótkowzroczności: mają cienkie krawędzie, ale gruby środek. Podobnie jak przy soczewkach minusowych najlepiej sprawdzą się tutaj pełne oprawki z metalu lub tworzywa sztucznego, ponieważ można do nich dobrać odpowiednią średnicę soczewki. Kierujemy się wtedy zasadą, że im mniejszą średnicę będzie mieć soczewka, tym będzie cieńsza, dlatego dobrze jest wybierać niezbyt duże oprawki.

Czego unikać przy takich szkłach? W przypadku wad „z plusem” zdecydowanie nie sprawdzą się oprawki typu żyłka, czyli modele z ramką tylko w górnej części okularów. Taki rodzaj oprawek spowoduje, że (aby móc osadzić w nich żyłkę) konieczne będzie wstawienie nieco grubszej soczewki.

Czy okulary korekcyjne zawsze mają grube szkła? Indeks soczewek okularowych

Czy okularnicy z dużymi wadami wzroku są skazani na grube szkła, do których nie zawsze łatwo jest dobrać ładne oprawki? Niekoniecznie! Technologia w branży optycznej i okulistycznej rozwija się na tyle szybko, że obecnie nawet z dużą wadą można kupić okulary z cienkimi soczewkami. Wszystko zależy od indeksu soczewek okularowych. Jest to współczynnik załamania światła materiału, a inaczej mówiąc – prędkość fali występująca na granicy dwóch ośrodków: materiału soczewek i powietrza. W praktyce oznacza to, że im wyższy indeks ma soczewka okularowa, tym jest cieńsza i lżejsza – nawet w przypadku dużych wad!

Jaki indeks wybrać do dużej wady?

Jednoogniskowe sferyczne szkła okularowe, czyli najbardziej podstawowe i najtańsze soczewki korekcyjne, mają standardowo dostępny indeks 1,5. Odpowiada on tradycyjnej grubości soczewek okularowych, stosowanej u osób z niewielkimi wadami wzroku. Następny w kolejności większy indeks ma wartość 1,6, co oznacza, że soczewka okularowa jest o około 25–30% cieńsza od standardowej. Taki indeks mają na przykład soczewki JZO Izoplast 160 SF Aura Max UV albo szkła Essilor Ormix 1,6 Crizal Sapphire HR.

W przypadku dużych wad, które implikują bardzo grube szkła, warto postawić na soczewki z jeszcze wyższym indeksem, czyli 1,67. Oznacza on odchudzenie o około 35–45% względem pierwotnej grubości soczewek okularowych.

Kto podejmuje decyzję o tym, z jakim indeksem soczewek okularowych należy kupić szkła? Decyduje o tym optyk po rozmowie z klientem. Jeśli zależy ci na cienkich i delikatnych oprawkach (na przykład drucianych), poinformuj o tym podczas dobierania oprawek. W takiej sytuacji optyk wybierze wyższy indeks. To bowiem bardzo ważne, aby grubych szkieł nie wkładać do cienkich oprawek. Będzie to wyglądać nieco dziwnie, a przede wszystkim – oprawki mogą nie utrzymać szkieł.

Minusem tego rozwiązania jest niestety cena – im wyższy jest indeks soczewek, tym są one droższe. Z tego względu warto kupować szkła z najwyższym indeksem tylko wtedy, gdy wada jest znacząca, a kupno zwykłych szkieł oznaczałoby ich bardzo dużą grubość. W przypadku niewielkich wad (na przykład -2 lub +2 i mniejszych) szkła są na tyle cienkie, że dają możliwość wyboru rozmaitych oprawek – nawet tych delikatnych i cienkich.

Okulary to nie tylko funkcjonalny dodatek, potrzebny wielu osobom ze względu na wadę wzroku, lecz także bardzo charakterystyczny element wyglądu. Oprawki dobiera się przede wszystkim do kształtu twarzy, choć bardzo ważnym czynnikiem przy ich zakupie jest również grubość szkła. W przypadku dużych wad najlepiej sprawdzają się masywne oprawki z tworzywa sztucznego, które maskują grubą soczewkę.