Jak zachęcić dziecko do noszenia okularów?

Zauważasz, że Twoje dziecko mruży oczy, aby zobaczyć tablicę w szkole lub przybliża się do telewizora w domu? Jego zachowanie może być powodem do wizyty u okulisty. Jeśli wychodzisz z gabinetu z receptą na okulary, może czekać Cię nie lada wyzwanie. Twoja pociecha niekoniecznie może być zachwycona zaleceniami. Jak ułatwić dziecku przystosowanie się do życia w okularach? Wbrew pozorom może być to całkiem przyjemne doświadczenie.

Przygotuj dziecko do wizyty u okulisty

Im młodsze dziecko, tym trudniej może być je namówić do noszenia okularów korekcyjnych na co dzień. Wszystko zaczyna się od wizyty w gabinecie okulisty, który przeprowadzi dokładne badanie wzroku.

Warto wybrać się do lekarza, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi, również tymi najmłodszymi. Jak to ocenić? Zwróć uwagę m.in. na:

  • atmosferę w gabinecie,
  • sposób zwracania się okulisty do dziecka,
  • przebieg badania wzroku.

Wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na to, czy Twoje pociecha będzie stawiała opór przed noszeniem szkieł, czy raczej potraktuje to jako ciekawe doświadczenie. Jeżeli dziecko nabierze uprzedzeń już na początku, być może w przyszłości również będzie podchodziło do swojej wady wzroku z negatywnym nastawieniem.

Pozwól dziecku wybrać oprawki okularowe

Już wiesz, że czeka Was wybór okularów? To dobry moment, aby przymierzyć się do zakupu oprawek dla dziecka. Pamiętaj, że powinny być one atrakcyjne wizualnie, ale jednocześnie wygodne i odpowiednio dopasowane do jego kształtu głowy.

Rozważ modele wyposażone w:

  • elastyczne noski,
  • regulowane zauszniki.

Te ostatnie akcesoria będą pomocne przy dopasowaniu okularów do głowy pociechy. Decyzję co do koloru i wzoru oprawek pozostaw dziecku. Jeśli podobają mu się kolorowe oprawki okularów, być może te w ulubionych barwach będą większą motywacją do noszenia szkieł. W sklepach znajdziesz szeroką gamę modeli okularów dla dziecka zarówno we wzorach podobających się dziewczynkom, jak i chłopcom, a także warianty uniwersalne.

Kupujesz okulary korekcyjne dla dziecka, które uprawia sport lub po prostu jest bardzo aktywne? Pomyśl o modelach z dodatkową gumką. Będzie ona podtrzymywała oprawki w odpowiedniej pozycji na nosie nawet przy intensywnym bieganiu.

Daj dziecku dobry przykład

Korzystając z tego, że dziecko zwykle chętnie naśladuje dorosłych, powołaj się na przykład starszego rodzeństwa, babci, dziadka, cioci, a może swój własny. Skoro ktoś z rodziny nosi okulary, maluch może szybciej zaakceptować fakt, że i on może z przyjemnością po nie sięgać. 

Porozmawiaj z dzieckiem przed zakupem okularów

Od samego początku mów pozytywnie o okularach i korekcji wzroku. Zamiast traktować ją jako przymus, podkreśl zdrowotne i wizerunkowe zalety noszenia okularów. Chodzi o to, aby pozwolić dziecku poczuć, że korekcja oczu stanowi pozytywną wartość. 

Dziecko poniżej 5. roku życia może nie do końca rozumieć konieczność noszenia szkieł. Dlatego musisz wykazać się wyrozumiałością i cierpliwością. Częste rozmowy, tłumaczenie istoty korekcji w przystępny dla dziecka sposób to klucz do sukcesu, choć po pewnym czasie. Daj dziecku czas na przystosowanie się do nowego zwyczaju we własnym tempie.

Dbaj o komfort noszenia okularów przez dziecko

Jeśli okulary będą niedopasowane i spowodują ucisk, dziecko od razu zwróci uwagę na dyskomfort. Wówczas należy zareagować od razu, udając się do salonu optycznego w celu ich dopasowania. Poza tym okulary dla dziecka warto sprawdzać regularnie. W trakcie użytkowania nietrudno o poluzowanie czy rozregulowanie nosków lub zauszników. 

W przypadku wystąpienia problemu najlepiej jak najszybciej skonsultować się z optykiem, a w razie konieczności wymienić oprawki na nowe.

Wykorzystaj zabawę do przekonania do okularów

Nauka poprzez zabawę? Materiał znacznie lepiej wchodzi wtedy do głowy. Elementy rozrywki możesz wykorzystać również w ramach motywacji do noszenia okularów. Jednym z pomysłów jest zorganizowanie spektaklu, w którym główną rolę pełnić będą okulary lub postać, która je nosi. Innym scenariuszem jest wspólna zabawa w lekarza okulistę, aby oswoić dziecko z okularami i pomóc mu zrozumieć ich ważną funkcję.

Również oglądanie filmów czy czytanie książek, których bohaterowie występują w okularach na nosie, to sposób na pokazanie, że są one czymś naturalnym.

System nagród może się przydać!

Pochwały, a nawet drobne nagrody mogą zwiększyć skuteczność Twoich wysiłków. Jeżeli dziecko nosiło okulary korekcyjne przez cały dzień, możesz obiecać mu np. dodatkową atrakcję, której nie ma co dzień. A może skusi je pyszny deser, który przygotujesz specjalnie na tę okazję? Wszystko zależy od Waszej wyobraźni i tego, jak lubicie spędzać czas. Oczywiście system pochwał i nagród warto stosować z głową. W przeciwnym razie dziecko zacznie nosić okulary wyłącznie dla nich.

Zmotywowanie dziecka do noszenia okularów może być wyzwaniem. Jeśli jednak przyjmiesz odpowiednią postawę i dasz mu dobry przykład, pójdzie Ci znacznie szybciej i lepiej. Zadbaj o to, aby pociecha rozumiała, dlaczego musi nosić okulary korekcyjne. Twoje wsparcie, ale i pozostawienie jej pewnej dowolności co do wyboru modelu okularów także będzie kluczowe.

Wybór pierwszych okularów dla dziecka jest kluczowy, aby zapewnić mu komfort widzenia oraz uniknąć ewentualnego pogorszenia się wzroku. Istotne jest, aby wybrać trwałe i bezpieczne oprawki, najlepiej z elastycznego materiału, który będzie odporny na zgięcia i upadki. 

Zadbaj także o to, aby oprawki były odpowiednio dopasowane do twarzy dziecka, nie uciskały za uszami ani na nosie. W ten sposób zapewnisz pociesze wygodę przez cały dzień. Szkła okularowe dla dzieci powinny być wykonane z poliwęglanu, który jest materiałem wytrzymałym na stłuczenia i zadrapania. W trakcie zabawy może się to okazać bezcenne. 

A co, gdy już udało Ci się przekonać pociechę do noszenia okularów? Nie zapominaj o regularnych wizytach u specjalisty, aby kontrolować jej wzrok i w razie potrzeby korygować moc szkieł.