Czy warto nosić okulary zerówki?

Noszenie okularów zerówek w ostatnich latach stało się bardzo modne. Dla wielu osób to również akcesorium, które pomaga zadbać o zdrowie oczu na co dzień. Czy rzeczywiście popularne zerówki mają jakikolwiek pozytywny wpływ na kondycję wzroku, czy są jedynie ciekawym dodatkiem do stylizacji? Poznaj argumenty za i przeciw noszeniu okularów bez dioptrii.

Okulary zerówki – modny dodatek czy ochrona dla oczu?

Okulary zerówki często są postrzegane jako element mody, pozwalający dodać „pazura” stylizacji. Jednak mają również swoje praktyczne zastosowania. Chodzi przede wszystkim o ochronę przed promieniowaniem UV czy światłem niebieskim emitowanym przez ekrany urządzeń elektronicznych. Dzięki tym właściwościom okulary zerówki mogą pomóc w ograniczeniu negatywnego wpływu tych czynników na wzrok. 

Co ważne, modele ze szkłami, które zapewniają ochronę, są obecnie bardzo łatwo dostępne. Niezależnie od tego, czy odwiedzasz salon stacjonarny, czy kupujesz okulary online – okulary anti blue light (z filtrem światła niebieskiego) to produkt, który jest obecnie w standardzie. Okulary zerówki są więc i designerskim dodatkiem, i ochroną dla oczu, oczywiście pod warunkiem, że wybierze się specjalistyczne szkła.

Zwiększona ostrość wzroku

Panuje przekonanie, że noszenie okularów bez dioptrii może wpłynąć na poprawę ostrości wzroku. To nieprawda. Takie okulary nie są w stanie naprawić nawet lekkiej wady wzroku. Mogą jednak sprawić, że obraz stanie dla noszącego je wyraźniejszy i ostrzejszy, np. jeżeli soczewki mają powłokę z antyrefleksem czy filtr niebieskiego światła. Jest to szczególnie pomocne dla osób, które mają niewielkie problemy z widzeniem na bardzo duże odległości. Wówczas niepozorne okulary zerówki mogą okazać się bardzo praktyczne na co dzień.

Jak okulary do komputera chronią przed światłem niebieskim?

Jedną z głównych zalet okularów zerówek jest ich zdolność do filtrowania światła niebieskiego. Długotrwała ekspozycja na nie może prowadzić do: 

  • zmęczenia oczu, 
  • problemów ze snem,
  • uszkodzenia siatkówki. 

Światło to wpływa na produkcję obniżenie produkcji melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulację cyklu snu.

Okulary z Blue Control są projektowane tak, aby zminimalizować wpływ tego rodzaju promieniowania na oczy. Specjalna powłoka na szkłach ma za zadanie filtrować i blokować część światła niebieskiego.

Okulary do komputera ze specjalnym filtrem mogą zatem realnie pomóc w ochronie oczu. To ważne, ponieważ większość osób spędza długie godziny przed ekranami komputerów, smartfonów czy tabletów.

Okulary z Blue Control jako ulga dla zmęczonych oczu

Okulary zerówki mogą przynieść ulgę osobom, które mają pracę przy monitorze komputera. Pomagają zmniejszyć zmęczenie i suchość oczu dzięki wykorzystaniu specjalnej technologii i odpowiednich materiałów. Stanowią zatem atrybut coraz większej liczby osób pracujących w biurze.

Okulary zerówki dobre do czytania

Korzystanie z okularów zerówek podczas czytania może także przynieść wiele korzyści, zwłaszcza osobom, które spędzają długie godziny z książką lub czytnikiem. 

Zastosowane w nich szkła mogą pomóc zmniejszyć zmęczenie oczu. Długotrwałe skupianie wzroku na tekście, szczególnie przy słabym oświetleniu, może doprowadzić do przemęczenia mięśni oka. To z kolei prosta droga do poczucia dyskomfortu, suchości, a nawet bólu głowy. Okulary zerówki pomogą zmniejszyć te symptomy, poprawiając komfort czytania. Jeśli lekturze oddajesz się na tablecie lub czytniku, koniecznie sięgnij po okulary z filtrem światła niebieskiego bez dioptrii. To najlepszy wybór.

Zerowe szkła dla kierowców

Okulary zerówki sprawdzają się również za kierownicą. Dobrym wyborem mogą być modele z antyrefleksem. Poza tym dobrej jakości szkła zerowe powinny być wyposażone w filtry przeciwsłoneczne. Dzięki temu przy okazji zyskasz ochronę przed szkodliwymi promieniami UV. 

Przy poszukiwaniu zerówek najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w profesjonalnym zakładzie optycznym. Poza samymi szkłami specjalista pomoże dobrać także wygodne, a zarazem modne oprawki.

Czy okulary zerówki mogą wpływać negatywnie na wzrok?

Przy wyborze zerowych okularów do komputera czy czytania zwróć uwagę na ich jakość. Chociaż mogą one być tańsze niż okulary z dioptriami, i zwykle tak jest, nie oznacza to, że powinny być wykonane z gorszych materiałów. 

Niskiej jakości okulary zerówki mogą negatywnie wpływać na oczy, powodując zmęczenie wzroku i bóle głowy. To efekty, których chcesz przecież uniknąć, decydując się na zerowe szkła.

Okulary zerówki nie psują jednak wzroku, choć czasem można spotkać się z taką opinią. Należy potraktować ją raczej jako mit.

Okulary zerówki mogą być wartościowym dodatkiem dla osób spędzających wiele godzin przed ekranami. Zapewniają ochronę przed światłem niebieskim i zmniejszają ryzyko zmęczenia oczu. Jednocześnie stanowią one modny akcent, który może uzupełnić każdy strój. Decyzja o ich noszeniu powinna być jednak podyktowana indywidualnymi potrzebami oraz preferencjami. To więcej niż wybór estetyczny.