Okulary z antyrefleksem – wszystko, co musisz wiedzieć

Okulary z antyrefleksem powinny być podstawowym wyposażeniem każdej osoby pracującej przy komputerze albo spędzającej dużo czasu przed ekranami. Takie uszlachetnienie soczewki nie jest jednak przeznaczone wyłącznie dla osób korzystających z komputera zawodowo. Powłoka antyrefleksyjna to dodatek, który warto rozważyć zawsze, gdy okazuje się, że potrzebne są okulary. Czym jest antyrefleks? Wyjaśniamy.

Czym jest powłoka antyrefleksyjna?

Antyrefleks to dodatkowa powłoka w szkłach okularowych, która minimalizuje odbicia światła od powierzchni soczewki. Warstwa antyrefleksu znacznie zwiększa wartość użytkową okularów, gdyż przepuszcza przez powierzchnię soczewki okularowej więcej światła, niż odbija. Dzięki tej powłoce w znacznym stopniu zredukowane zostają wszelkie odblaski. 

W praktyce w okularach z antyrefleksem widzi się lepiej, ale i oczy wyglądają inaczej. W związku z tym, że od szkieł nie odbija się światło, znacznie lepiej widać oczy – co jest dużym atutem na przykład w przypadku zdjęć. Nie ma również „lustrzanego efektu”, co znacznie zwiększa estetykę noszenia okularów.

Okulary z antyrefleksem występują również w wersji przeciwsłonecznej, dlatego nie musisz rezygnować z komfortu wyraźnego widzenia w słoneczne dni. Powłokę antyrefleksyjną można zastosować w różnych rodzajach szkieł, a także dobrać do takich soczewek wszystkie kształty oprawek.

Jaki kolor ma powłoka antyrefleksyjna?

Powłoka antyrefleksyjna nie zmienia koloru soczewki, ale można ją zauważyć, ponieważ wprowadza delikatną zmianę w wyglądzie soczewek okularowych. Najczęściej wykorzystywany na rynku antyrefleks ma delikatne zielone zabarwienie, które widać czasem przy zmianie kątów padania światła. Ten subtelny, zielonkawy połysk na soczewce nie przekłada się jednak na wizualne walory okularów. Nie zmienia zabarwienia soczewek, dlatego można zastosować go również w okularach przeciwsłonecznych z ciemnymi szkłami. W przypadku ciemnoszarych czy czarnych szkieł, zabarwienie z powłoki antyrefleksyjnej będzie delikatnie zauważalne.

Na rynku są też dostępne powłoki antyrefleksyjne achromatyczne, czyli pozbawione zabarwienia, jednak ich właściwości nie zawsze są tak samo dobre, jak tych o zielonkawej barwie.

Dla kogo okulary z antyrefleksem?

Okulary z powłoką antyrefleksyjną może nosić każdy – nie ma ku temu przeciwwskazań. Szczególnie warto o nich pomyśleć w następujących sytuacjach:

  • gdy pracujesz lub długo przebywasz w pomieszczeniu ze sztucznym oświetleniem (np. w biurze);
  • gdy nosisz okulary przez cały dzień;
  • gdy chcesz uzyskać idealnie przejrzysty komfort widzenia;
  • gdy czujesz, że twoje oczy szybko się męczą.

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks? Gdy przyjrzysz się szkłom z powłoką antyrefleksyjną, zauważysz delikatną, zielonkawą poświatę. To najłatwiejszy sposób, aby je rozpoznać. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że twoje okulary będą wyposażone w taką powłokę, przy zamówieniu szkieł w salonie optycznym poproś o taką usługę.

Okulary „zerówki” z antyrefleksem – czy ma to sens?

Okulary są ciekawym dodatkiem do stylizacji, dlatego korzystają z nich także osoby niemające wady wzroku. W takim przypadku warto wzbogacić zwykłe soczewki o antyrefleks – szczególnie jeśli będziesz w tych okularach pracować czy spędzać znaczną część dnia. Wówczas zyskasz nie tylko modny dodatek do stylizacji, ale i gadżet, który wpływa pozytywnie na wzrok, chroniąc go przed szkodliwym działaniem komputera czy innego ekranu.

Okulary do komputera czy zwykły antyrefleks?

Szkła z antyrefleksem pozwalają utrzymać wysoki komfort widzenia oraz przejrzystość obrazu, co jest szczególnie ważne dla osób, które pracują w sztucznym oświetleniu. Studenci, programiści, graficy i wszystkie osoby, które spędzają dłużej niż 3 godziny dziennie przed ekranami komputera czy telefonu powinny zadbać o to, aby ich okulary były wyposażone w antyrefleks. Najlepiej taki, który redukuje szkodliwe działanie światła niebieskiego emitowanego przez ekrany, czyli szkła blue control.

Czemu jest to tak istotne? Okulary antyrefleksyjne do komputera znakomicie podbijają kontrast oraz niwelują odblaski. Z tego powodu oczy są po pracy mniej zmęczone niż w przypadku zwykłych szkieł.

Jeśli chcesz maksymalnie podnieść komfort swojej pracy, do profesjonalnych szkieł dobierz okrągłe oprawki – taki kształt pozwala uzyskać maksymalnie duże pole widzenia.

Jak dbać o okulary z antyrefleksem?

Powłoka antyrefleksyjna, oprócz tego, że poprawia komfort widzenia, przedłuża również żywotność okularów. Antyrefleks jest dodatkowo utwardzony, dzięki czemu całe szkło ma większą wytrzymałość. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba o nie dbać. Jak pielęgnować okulary z antyrefleksem, aby służyły długo i świetnie wyglądały?

  • Regularnie czyść okulary, używając do tego ściereczki do okularów wraz ze specjalistycznym płynem. Jeśli nie masz do dyspozycji płynu do pielęgnacji szkieł okularowych, sięgnij po wodę z płynem do naczyń. Regularne i dokładne mycie okularów z powłoką antyrefleksyjną jest o tyle ważne, że tylko w pełnej czystości zachowują one swoje właściwości.
  • Przechowuj okulary w odpowiedniej (to znaczy standardowej) temperaturze – niższej niż 60 stopni Celsjusza. Nie zostawiaj ich na słońcu, a szczególnie w nagrzanym aucie. Antyrefleks w okularach nie ulega samoistnemu niszczeniu, jeśli nie nagrzeje się nadmiernie.
  • By zapobiec mechanicznym uszkodzeniom takim jak zarysowania soczewek czy połamanie się opraw, przechowuj swoje okulary w specjalnym etui.
  • Choć antyrefleks wzmacnia szkła, nie jest odporny na wszystko! Nie kładź okularów szkłami do dołu na stole czy podłodze.

Co zrobić, gdy szkła z antyrefleksem się porysują?

Jeśli zdarzy ci się wrzucić okulary bez żadnego zabezpieczenia do plecaka albo niechcący upuścić, jest duże prawdopodobieństwo, że się zarysują. Co prawda szkła z antyrefleksem rysują się mniej niż te bez niego, ale ich odporność też ma swoje granice. W zetknięciu z kluczami w torebce czy dziecięcymi rączkami i stołem, niestety nie mają szans. Co zrobić w sytuacji, gdy się zarysują? Jeśli rysy są w centralnej części szkła, będą niestety przeszkadzały w wyraźnym patrzeniu. Niewielkie zarysowanie bliżej oprawek nie powinno mocno przeszkadzać, ale musi być naprawdę nieduże. W jednym i w drugim przypadku nie da się naprawić szkieł – jedynym rozwiązaniem jest wymiana na nowe i wyszlifowanie ich pod dany model oprawki. W przypadku powłoki antyrefleksyjnej nie da się wypolerować szkieł, aby rysy zniknęły (co czasem można zrobić w przypadku zwykłych okularów).

Czy warto inwestować w okulary z powłoką antyrefleksyjną?

Okulary z antyrefleksem to większy wydatek niż kupno szkieł bez tej powłoki. Różnica w cenie nie jest jednak duża, a różnica w widzeniu – ogromna. Takie okulary to już właściwie nie dodatkowa fanaberia, ale standard, na który powinna pozwolić sobie każda osoba, korzystająca z okularów na co dzień albo okazjonalnie. Antyrefleks realnie poprawia jakość funkcjonowania, o czym wie każdy okularnik, który zdecydował się zmienić dotychczasowe szkła na okulary z taką powłoką. Okulary z antyrefleksem koją oczy, szczególnie gdy pracuje się przy komputerze i sztucznym świetle – dzięki eliminacji odbłysków, są one mniej zmęczone.

Antyrefleks przekłada się również na zwiększenie bezpieczeństwa jazdy kierowców. Gdy podróżujesz po zmroku, zapewnia idealną przejrzystość i ostrość widzenia.

Zastanawiasz się, czy warto dopłacić i kupić okulary z powłoką antyrefleksyjną? Odpowiedź jest prosta – zdecydowanie warto. Różnica w widzeniu jest naprawdę duża – oczy mniej się męczą, szczególnie gdy pracujesz przy sztucznym świetle i przed ekranami. A jeśli do tego jesteś kierowcą – antyrefleks wspiera cię w czasie jazdy po zmroku.