Czym się kierować przy wyborze okularów przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne to jeden z najbardziej stylowych dodatków. Potrafią dodać stylizacji charakteru, elegancji albo nonszalancji w każdej sytuacji. Wybór okularów przeciwsłonecznych nie powinien się jednak opierać wyłącznie na ich wyglądzie – równie istotne są kolor soczewki, filtr UV oraz polaryzacja. Podpowiadamy, jak wybrać idealne okulary!

Okulary przeciwsłoneczne – nie tylko na lato!

O okularach przeciwsłonecznych należy pamiętać niezależnie od pory roku – nawet w ponure dni, gdy słońce chowa się za chmurami. Choć nie jest wtedy widoczne, 90% promieniowania UV przenika przez chmury. Czym grozi wystawianie wzroku na słońce? Jednorazowy spacer bez okularów nie będzie mieć żadnych konsekwencji, ale już długotrwała i częsta ekspozycja na światło ultrafioletowe (UV) – tak. Przede wszystkim może zwiększać ryzyko wystąpienia zaćmy i innych chorób oczu (skrzydlika, zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem, czerniaka czy zapalenia spojówek). Z tego powodu o okularach przeciwsłonecznych należy pamiętać także wiosną, jesienią i zimą.

Okulary przeciwsłoneczne – kolor soczewki okularowej i filtr UV

Kolor szkieł w okularach przeciwsłonecznych to nie tylko kwestia estetyki i designu. Różne kolory soczewek mogą pełnić inne funkcje i sprawdzać się w różnych sytuacjach:

 • szare soczewki okularowe mają najbardziej naturalny odcień, dlatego są uniwersalne – poleca się je na co dzień i każdemu (również kierowcom samochodów),
 • żółte lub pomarańczowe szkła okularów są dobre dla osób prowadzących auto w gorszych warunkach widoczności bądź po zmroku – zwiększają bowiem kontrast i głębię obrazu,
 • brązowe lub bursztynowe soczewki okularowe powinny być wybierane przez osoby o bardziej wrażliwych oczach – te kolory odprężają, zwiększają kontrast oraz lepiej pochłaniają światło niebieskie obecne w świetle naturalnym.

W przypadku zakupu okularów przeciwsłonecznych filtr chroniący wzrok przed promieniowaniem ultrafioletowym to najważniejszy parametr, o którym trzeba pamiętać. Brak ochrony UV sprawia, że promienie nie są blokowane, lecz w całości przechodzą przez soczewkę okularów, wpływając negatywnie na oczy. Dobrej jakości okulary z filtrem UV blokują szkodliwe promieniowanie UVA i UVB.

Wybierając okulary, trzeba sprawdzić nie tylko czy mają filtr UV, lecz także to, jakiej jest on kategorii, czyli jaka ilość światła dotrze do naszych oczu.

 • Kategoria 1 (przepuszczalność światła między 43% a 80%) – sprawdza się tylko wtedy, gdy słońca praktycznie nie widać na niebie, ponieważ jest przykryte warstwą chmur.
 • Kategoria 2 (przepuszczalność światła wynosi między 18% a 43%) – sprawdza się w mniej słoneczne dni lub gdy nie przebywasz długo na słońcu.
 • Kategoria 3 (przepuszczalność światła między 8% a 18%) – to połączenie z filtrem UV400 to najbardziej wskazane zestawienie; kategoria 3 filtra UV jest polecana szczególnie kierowcom.
 • Kategoria 4 (przepuszczalność światła między 3% a 18%) – najwyższa kategoria filtra, rekomendowana na wyprawy w góry; przepuszcza najmniej światła, a zarazem sprawdza się najlepiej, gdy jesteśmy bliżej słońca. Filtr UV kategorii 4 jest natomiast bezwzględnie zakazany u kierowców, ponieważ bardzo ogranicza widoczność.

Okulary przeciwsłoneczne – polaryzacja

Jeśli chcesz, aby Twoje okulary przeciwsłoneczne chroniły wzrok w 100%, nie zapominaj również o polaryzacji. Jaką funkcję w okularach przeciwsłonecznych spełniają soczewki z filtrem polaryzacyjnym?

 • Blokują światło odbijające się od jasnych powierzchni, takich jak piasek czy śnieg, oraz cząsteczek wody w powietrzu.
 • Zapewniają komfort i lepszy kontrast widzenia.
 • Zapewniają 100% ochrony przed promieniami słonecznymi.
 • Sprawiają, że kolory wydają się żywe, wyraziste.

O polaryzacji powinni pamiętać szczególnie kierowcy i osoby uprawiające sport.

Okulary przeciwsłoneczne dla osób z wadami wzroku

Osoby z wadami wzroku nie są skazane na męczenie się w słońcu albo noszenie okularów z podnoszoną nakładką. Obecnie możliwości jest dużo więcej! Jedną z nich jest dobór do okularów soczewek korekcyjnych barwionych na modne kolory, z gradientem, lustrzanek, a także szkieł fotochromowych. Te ostatnie to niezwykle interesująca opcja dla osób z wadami wzroku – tzw. fotochromy dostosowują się do zmieniających się warunków oświetleniowych: w pomieszczeniach pozostają przezroczyste, a na zewnątrz zabarwiają się niczym okulary przeciwsłoneczne.

W naszym salonie jest też dostępny szeroki wybór okularów typu clip on, czyli szkieł korekcyjnych z nakładką przeciwsłoneczną. Zwykle jest ona mocowana przy użyciu magnesu, więc wystarczy jeden prosty ruch, by ją nałożyć w razie potrzeby. Do ciekawych modeli typu clip on należą na przykład okulary przeciwsłoneczne Solano – u nas znajdziesz mnóstwo interesujących egzemplarzy tej marki.

Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców

Szczególnie ważny jest właściwy wybór okularów przeciwsłonecznych dla kierowców. Dlaczego? To oczywiste – jakościowe i dobrze dobrane szkła są gwarancją dobrej widoczności i bezpiecznej jazdy. Czym powinny się wyróżniać szkła dla kierowców?

 • Najlepsze kolory soczewek to szary, brązowy i bursztynowy. Poprawiają kontrast i ostrość widzenia bez pogarszania percepcji kolorów. Niewskazany jest za to zakup okularów z soczewkami w odcieniach różowego, czerwonego i niebieskiego, gdyż mogą one zniekształcać kolory świateł drogowych.
 • Okulary dla zmotoryzowanych obowiązkowo powinny mieć również polaryzację, która eliminuje odblaski i pomaga zachować ostrość widzenia podczas prowadzenia pojazdu. To niezwykle istotne dla bezpieczeństwa jazdy, gdyż odblaski, czyli wiązki poziomego lub pionowego światła odbijające się od powierzchni takich jak lód, woda lub inne samochody, mogą po prostu oślepiać kierowcę. Soczewki polaryzacyjne są zaprojektowane tak, aby praktycznie eliminować odblaski, a jednocześnie blokować szkodliwe promienie UV.
 • Do wnętrza auta przez szybę dostaje się niewiele promieniowania ultrafioletowego, ale nadal ważne jest to, aby być całkowicie chronionym przed jego szkodliwym działaniem. Poza tym dobrej jakości okulary do prowadzenia auta możesz nosić również poza nim!

Jaki kształt okularów przeciwsłonecznych wybrać?

Okulary przeciwsłoneczne to dodatek, który może całkowicie zmienić charakter całej stylizacji, dodając jej elegancji lub luzu. Szkła potrafią również zmienić kształt i proporcje twarzy, dlatego ich wybór powinien być przemyślany. Okulary (zarówno korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne) dobrze jest dopasować do kształtu twarzy, choć niektórzy na tym nie poprzestają i dobierają je nawet do koloru włosów. Główną zasadą doboru okularów do kształtu twarzy jest metoda przeciwieństw:

 • do twarzy okrągłej dobieraj okulary o kanciastych kształtach: kwadratowym lub prostokątnym (na przykład Solano okulary męskie we wzory),
 • do twarzy o ostrych rysach dobieraj okulary owalne lub okrągłe,
 • do twarzy trójkątnej najlepiej pasują okulary o kocim kształcie albo tzw. aviatory (na przykład Solano okulary damskie o kocim kształcie w kolorze klasycznej czerni).

Jak dobrać okulary idealne? Przede wszystkim warto przymierzyć kilka, a nawet kilkanaście par. Pamiętaj również, że w przypadku okularów przeciwsłonecznych wskazana jest odrobina szaleństwa! Nie obawiaj się więc wybierać okularów z oryginalnymi oprawkami czy w rozmiarze nieco większym niż korekcyjne.

Jesteś na wakacjach w kurorcie i okulary na straganie przykuły Twój wzrok? Najczęściej w tego typu miejscach można je kupić już za 20–30 zł. Niestety w przypadku takiej ceny nie można mówić o dobrej jakości. Okulary dostępne w budkach, na straganach i w sklepikach z pamiątkami najczęściej nie mają żadnych certyfikatów, a naklejka z informacją o filtrze UV w szkłach mija się z prawdą. Choć niska cena i ciekawy design mogą kusić, warto pamiętać, że rolą okularów przeciwsłonecznych nie jest tylko ozdabianie, lecz także – przede wszystkim – ochrona wzroku. Żeby była możliwa, Twoje przeciwsłoneczne szkła muszą mieć odpowiedni filtr, polaryzację i kolor soczewki. Zawsze kupuj więc okulary w sprawdzonych salonach optycznych – tam nie tylko czeka na Ciebie duży wybór jakościowych i certyfikowanych modeli, lecz także chętna do pomocy, wykwalifikowana obsługa.

Myślisz, że skoro w Polsce lato trwa krótko, a słońca jest tyle, co kot napłakał, nie ma sensu przepłacać za porządne okulary przeciwsłoneczne? Musisz wiedzieć, że promieniowanie UV przenika również przez chmury i w ten sposób może uszkadzać Twój wzrok. Okulary z filtrem i polaryzacją to więc obowiązkowy dodatek do stroju o każdej porze roku.