Pielęgnacja okularów – jak dbać o szkła korekcyjne i przeciwsłoneczne?

Kupiłeś swój wymarzony model okularów przeciwsłonecznych i chcesz, aby służył ci przez wiele lat? Zależy ci, aby szkła korekcyjne wyglądały cały czas nieskazitelnie? Kluczowa jest ich odpowiednia pielęgnacja, na którą składają się między innymi czyszczenie i właściwe przechowywanie. Jak dbać o okulary? Oto kompleksowy poradnik.

Jak czyścić okulary korekcyjne?

Zabrudzone okulary ze smugami wyglądają bardzo nieestetycznie, a poza tym ograniczają pole widzenia. Jeśli więc należysz do grona okularników, zadbaj o ten element swojego wizerunku! Czyszczenie okularów nie jest trudne i zajmuje dosłownie chwilę. Jakimi sposobami czyścić okulary?

  • Ściereczką dołączoną do okularów przy zakupie – to najwygodniejszy sposób błyskawicznego odświeżenia okularów. Ten niewielki kawałek materiału możesz mieć zawsze przy sobie i co jakiś czas przecierać nim dokładnie szkła.
  • Wodą z płynem do mycia naczyń. Jeśli na okularach pojawiły się większe zabrudzenia, raz na jakiś czas warto je porządnie umyć. W tym celu użyj płynu do mycia naczyń, który nie zawiera substancji nawilżających i natłuszczających – powodują one bowiem powstawanie smug. Kroplę płynu dodaj do wody i opuszkami palców wyczyść szkła i oprawki, a potem dokładnie je wypłucz. Osusz okulary, używając miękkiej ściereczki z mikrofibry.
  • Czystą wodą. Jeśli twoje okulary nie mają zabrudzeń, ale chcesz je wyczyścić z kurzu czy pyłków, wystarczy, że wypłuczesz je pod wodą i wytrzesz do sucha miękką ściereczką.
  • Specjalistycznymi szamponami do czyszczenia okularów. W dobrych salonach optycznych znajdziesz również szampony do mycia okularów, które dodatkowo je dezynfekują.

Masz w domu bardzo brudne okulary po babci, dziadku, a może wygrzebane spośród rodzinnych pamiątek? Prawdopodobnie samodzielnie nie uda ci się ich dokładnie wyczyścić. Nie szoruj ich silnymi detergentami ani nie próbuj „odmoczyć”, zostawiając w wodzie na noc. Najlepiej zanieś je do salonu optycznego, który dysponuje myjką ultradźwiękową. Takie urządzenie pozwala na dokładne umycie okularów – każdego ich zakamarka, bez ryzyka porysowania szkieł czy uszkodzenia innych elementów.

Jakich preparatów używać do pielęgnacji okularów?

Mycie okularów to podstawowa rutyna pielęgnacyjna. Warto jednak mieć także pod ręką środki, które ułatwiają codzienne korzystanie ze szkieł, np. płyn przeciw parowaniu szkieł. Płyn anti fog dostępny w naszym sklepie to niezwykle skuteczny preparat, który chroni soczewki okularowe przed zaparowaniem niezależnie od panujących warunków. Jego zalety okularnicy doceniają szczególnie zimą, gdy różnice temperatur pomiędzy pomieszczeniem a podwórzem są duże i szkła błyskawicznie zaparowują. Preparat ten dodatkowo zabezpiecza szkła okularów przed zabrudzeniem.

Jak przechowywać okulary?

Aby okulary były przez długi czas w świetnej kondycji, trzeba odpowiednio je przechowywać. Wrzucanie ich do torebki, w której są klucze, pieniądze i inne drobiazgi nie wchodzi w grę. Przede wszystkim do każdej pary okularów należy mieć oddzielne etui, w którym będą przechowywane zawsze wtedy, gdy nie masz ich na nosie. Jeśli musisz odłożyć okulary na stół czy biurko, nigdy nie kładź ich szkłami do dołu, ponieważ się porysują. Nie zostawiaj też okularów na słońcu i w rozgrzanym samochodzie – szczególnie modele wykonane z plastiku mogą się wówczas odkształcić i zdeformować.

Co w przypadku zarysowania okularów? 

Co zrobić, gdy mimo dbania o okulary, szkła się porysowały? Internet pełen jest porad na temat domowych sposobów na uratowanie szkieł. Podobno ma pomóc woda z detergentem, pasta do zębów i soda oczyszczona. Prawda jest jednak taka, że żaden z tych sposobów nie zadziała na soczewki inne niż szklane. Co więcej, korzystając z nich, można jeszcze bardziej pogorszyć stan szkieł. Zarysowane soczewki należy zatem wymienić na nowe.

Naprawa uszkodzonych okularów

Twoje okulary pękły, wypadło z nich szkło albo odłamał się zausznik? Nie sklejaj ich samodzielnie i nie próbuj naprawiać. Zastosowanie niewłaściwych materiałów może utrudnić lub wręcz uniemożliwić ich profesjonalną naprawę. Powierz naprawienie okularów profesjonalistom w salonie optycznym. Uszkodzone okulary zanieś jak najszybciej do optyka, żeby pęknięcia czy wygięcia się nie powiększyły.

Jeśli zauważysz, że okulary zsuwają ci się z nosa albo stały się zbyt luźne, również zanieś je do optyka. Rozciągniętych szkieł nie zmniejszaj samodzielnie, bo najprawdopodobniej nie zrobisz tego równo, a dodatkowo możesz je uszkodzić.

Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne?

Pielęgnacja okularów przeciwsłonecznych nie różni się praktycznie od tej dotyczącej szkieł korekcyjnych. Trzeba pamiętać o kilku głównych zasadach:

  • zawsze czyść okulary miękką szmatką i nie korzystaj z papieru toaletowego czy ręcznika papierowego – te pozornie miękkie materiały mogą bowiem zostawić niewielkie rysy,
  • przechowuj je w twardym etui, które zagwarantuje, że się nie porysują i nie połamią,
  • nie zostawiaj ich w gorące dni w samochodzie – wewnątrz panuje bardzo wysoka temperatura, co sprawia, że okulary wykonane z tworzyw sztucznych mogą się zdeformować.

Kupuj okulary dobrej jakości w sprawdzonych miejscach

Chcesz się długo cieszyć wymarzonymi i idealnie dobranymi okularami? Pielęgnacja to klucz do sukcesu, ale ważne jest również to, gdzie kupiłeś swoje okulary. Plastikowe okulary z bazarku niestety nie tylko długo ci nie posłużą, ale co ważniejsze będą negatywnie wpływać na twój wzrok – najczęściej nie mają bowiem żadnych certyfikatów poświadczających posiadanie filtra czy polaryzacji. Podobnie jest z okularami korekcyjnymi – można je czasem od ręki kupić w supermarkecie czy na targu, ale to nie jest najlepszy wybór. Tanie okulary są wykonane z plastiku, który szybko się łamie, nie posłużą ci więc długo. Jeśli chcesz mieć gwarancję, że twoje szkła są wysokiej jakości, a oprawy wykonane z trwałych materiałów – skorzystaj z oferty profesjonalnego salonu optycznego, takiego jak nasz. Doradzimy ci w kwestii doboru odpowiednich okularów, a także podpowiemy, jak o nie dbać.

Chcesz, aby okulary służyły ci przez długi czas, wciąż znakomicie wyglądając? Pamiętaj o ich właściwej pielęgnacji! Regularnie czyść je miękką ściereczką, przechowuj w etui, a gdy się porysują lub uszkodzą – niezwłocznie zanieś do optyka.