Rozmiary i dopasowanie okularów

Dobrze dobrane do twarzy okulary nie tylko poprawiają komfort funkcjonowania, ale i rewelacyjnie wyglądają. Miłośnicy tego (najczęściej koniecznego) dodatku, mają w swoich kolekcjach przynajmniej kilka par. Poza doborem opraw do kształtu twarzy, trzeba również dopasować rozmiar okularów, aby leżały idealnie, nie zsuwały się i nie miały zbyt małego pola widzenia. Podpowiadamy, czym się kierować, dobierając szkła online!

Zakup okularów u optyka online – żaden problem!

Internetowe sklepy optyczne kuszą dużym wyborem oprawek i soczewek, a także konkurencyjnymi cenami. Ogromny wybór sprawia, że nie trzeba już iść do sklepu stacjonarnego – mając receptę od okulisty, spokojnie można wybrać idealny model okularów online.

W internetowych salonach optycznych, takich jak nasz, wszystko jest dokładnie opisane, a doradcy są gotowi pomóc i rozwiać wątpliwości podczas zakupów. Dodatkowo samodzielny dobór oprawek i szkieł nie jest taki trudny – wystarczy zmierzyć swoją twarz we właściwych miejscach.

Jak wybrać właściwy rozmiar oprawek? Podstawowe wymiary

W sklepie stacjonarnym możesz przymierzyć tyle modeli, ile dasz radę i wybrać model, który będzie najlepiej leżał. Zbyt duże i zbyt małe oprawki wyczujesz od razu. Jak to zrobić przez internet? Musisz wziąć pod uwagę kilka wymiarów (podawanych w milimetrach):

 • szerokość soczewki, czyli poziomą średnicę soczewki w najszerszym punkcie – optometryści najczęściej nazywają ją „rozmiarem oka”;
 • wysokość soczewki, czyli największą pionową długość soczewki, którą często określa się jako „standardową” – niektóre marki różnie określają tę uniwersalną wysokość, ale zwykle wynosi ona około 32–38 milimetrów;
 • szerokość mostka, która mierzy poziomo część okularów nad twoim nosem między soczewkami – jej wartość zwykle mieści się w zakresie 14–24 milimetry;
 • długość zausznika, która mierzy zausznik od zawiasów z przodu do zakończenia za twoimi uszami, łącznie z zagięciem – wartość zazwyczaj mieści się w jednej z trzech norm: 135, 140 lub 145 milimetrów.

Jak dobrać rozmiar oprawek? Sprawdź okulary, które masz w domu

Najłatwiejszym sposobem na dobranie nowych opraw jest porównanie ich z tymi, które masz już w domu. Na wewnętrznej części oprawy znajduje się kilka liczb, które wyglądają w ten sposób: 52 22 145 (podane wartości są przykładowe). Co oznaczają? Jeżeli na swoich okularach znajdziesz napis 52 22 145, oznacza to, że twoje okulary mają następujące wymiary:

 • 52 mm – szerokość soczewki,
 • 22 mm – szerokość mostka,
 • 145 mm – długość zausznika.

Jeśli oprawki, na których sprawdziłeś wymiary, są na ciebie dobre, nowe oprawy zamów w takim samym rozmiarze.

Jeśli na starych oprawkach nie widnieją żadne liczby, łatwo zmierzysz je linijką albo centymetrem – uzyskane w ten sposób wymiary weź pod uwagę podczas zamawiania nowych okularów.

Jak dobrać właściwą szerokość soczewki?

Aby dobrać odpowiednią szerokość soczewki, należy określić, jaki kształt/rozmiar ma twoja twarz. 

 • Twarz wąska potrzebuje oprawek, których szerokość soczewki mieści się w zakresie 49–52 mm.
 • Twarz średniej szerokości potrzebuje oprawek z zakresu 53–56 mm.
 • Twarz szeroka potrzebuje oprawek z zakresu 57–62 mm.


Jak dobrać szerokość mostka i rozmiar zauszników?

Jeśli nie masz w domu starych oprawek, nic straconego. Musisz po prostu zmierzyć swoją twarz w kilku miejscach i w ten sposób dobrać rozmiar nowych ramek. Pierwszym wymiarem jest szerokość mostka. To nic innego jak odległość pomiędzy szkłami. Mostek okularów spoczywa bezpośrednio na grzbiecie nosa. Jego rozmiar należy dopasować zarówno do szerokości grzbietu, jak i tego, jak szeroko osadzone są oczy.

Standardowy rozmiar mostka wynosi od 17 do 20 mm. Jeśli odległość pomiędzy twoimi oczami jest większa lub masz szeroki nos – wybierz okulary o szerokości mostka co najmniej 21 mm. Jeśli masz mały nos i blisko osadzone oczy – szerokość mostka powinna być mniejsza niż 17 mm.

Kolejnym, ale równie ważnym wymiarem jest długość zauszników – to właśnie od niej zależy, czy będą one odpowiednio układały się na bokach głowy. Standardowa wartość wynosi 140 mm i jest odpowiednia dla większości osób.

Dopasowanie okularów – na czym polega?

Wybierając okulary, możesz zetknąć się również z informacją o tym, jakie dopasowanie gwarantują dane oprawki. Sprawa jest prosta – jest to kwestia estetyki, a chodzi w niej o to, jak dużą część twarzy mają zakryć okulary. Rodzaje możliwego dopasowania to:

 • wąskie: soczewki o małym rozmiarze dla osób, które chcą zakryć mniejszą część twarzy;
 • standardowe: soczewki o średnim rozmiarze dla osób, które wolą standardowe zakrycie twarzy (nie za duże i nie za małe);
 • szerokie: soczewki o większym rozmiarze dla osób, które chcą zakryć większą część twarzy.

Jak dobrać oprawki do kształtu twarzy?

Okulary mogą pomóc nieco zmienić owal twarzy – na przykład wysmuklić buzię okrągłą albo optycznie złagodzić ostre rysy. Dobierając oprawy, warto kierować się zasadą przeciwieństw – jest wtedy szansa, że wybrany model będzie idealny do twojego kształtu twarzy.

 • W przypadku twarzy trójkątnej lub prostokątnej, najlepiej sprawdzają się okrągłe i owalne oprawki.
 • W przypadku twarzy okrągłej, dobrym wyborem będą okulary wyraźnie zarysowane, na przykład z oprawkami prostokątnymi albo modele wydłużające twarz, na przykład w kształcie kociego oka.

Jak dobrać rozmiar okularów przeciwsłonecznych do wielkości twarzy?

Przez internet równie łatwo kupisz okulary przeciwsłoneczne, ale i one muszą być dobrze dopasowane, aby gwarantować ci komfort w czasie ich używania. Zanim zaczniesz dobierać rodzaj oprawek do kształtu twarzy, by ją optycznie wysmuklić albo poszerzyć, dowiedz się, jaki rozmiar jest odpowiedni dla wielkości twojej buzi. Jak to rozumieć? Są trzy podstawowe rozmiary twarzy: standardowa, szeroka i wąska.

 • Twarz standardowa. Nie miałeś nigdy problemu z doborem oprawek? Prawdopodobnie masz standardową twarz, do której pasuje standardowy rozmiar okularów. Oznacza on szerokość soczewki mieszczącą się w przedziale od 48 do 51 mm.
 • Twarz szeroka. Masz dużą głowę i pełne policzki? Twoja twarz jest najprawdopodobniej szeroka, dlatego standardowe okulary będą uwierały cię w boki głowy. Szkła w modelach przeciwsłonecznych dla twarzy szerokiej są większe niż standardowe – ich szerokość wynosi nawet do 58 mm. Takie okulary to gwarancja komfortu – szeroko osadzone zauszniki będą lepiej układać się na twojej głowie, nie powodując bólu i odcisków.
 • Twarz wąska. Masz drobną buzię i małą głowę? Najprawdopodobniej masz wąską twarz, która wymaga doboru mniejszych okularów niż standardowe. Modele, które nie będą spadały ci z nosa ani się zsuwały, powinny mieć szerokość soczewki mniejszą niż 48 mm.

Po czym poznać, że oprawki są dobrze dobrane?

Przyszły twoje wymarzone okulary – czas więc je zmierzyć! Po czym poznać, że dobrze je dobrałeś? Zwróć uwagę na 3 aspekty:

 • nie uciskają mostka nosa ani skroni – prawidłowo dobrane okulary nie tworzą na nosie „odbicia” i nie wywołują dyskomfortu; z kolei stały ucisk na skronie może skutkować nie tylko bólem w tym konkretnym miejscu, ale być jedną z przyczyn bólu głowy;
 • nie zsuwają się – zbyt duże oprawy mogą spadać z nosa; to nie tylko niewygodne, ale i ryzykowne (mogą niespodziewanie spaść i się rozbić);
 • nie nachodzą na brwi – oprawki dobrze dobranych okularów nie nachodzą na brwi, a ich górna krawędź znajduje się pod ich linią.

Dlaczego dobór oprawek jest tak istotny? Z jednej strony to kwestia estetyczna – jeśli nosisz okulary całymi dniami, wiesz, jak ważne jest to, aby dobrze się w nich czuć. Źle dobrane, niepasujące do twarzy okulary obniżają samopoczucie i pewność siebie. Z drugiej strony, okulary za małe lub za duże są po prostu niewygodne. Uciskają, powodując bóle głowy albo zsuwają się z nosa – co wymaga ciągłego nasuwania ich z powrotem.

Koszt dobrej jakości okularów jest stosunkowo wysoki, dlatego warto poświęcić trochę czasu na ich dobór. W obecnych czasach można zrobić to wygodnie przez internet – wystarczy poznać kilka wymiarów, które są kluczowe, by idealnie dobrać oprawki!