Okulary z fotochromami – czy warto w nie zainwestować?

Osoby, które mają wadę wzroku, a chcą nosić okulary przeciwsłoneczne, mają do wyboru kilka opcji: zmianę szkieł korekcyjnych na soczewki kontaktowe i noszenie zwykłych okularów przeciwsłonecznych, okulary przeciwsłoneczne z korekcją albo właśnie fotochromy. Czym są okulary fotochromowe i czy warto w nie zainwestować? Wyjaśniamy.

Ochrona przeciwsłoneczna – klucz do zdrowych oczu

Noszenie okularów przeciwsłonecznych od dawna nie służy tylko ozdobie i dodawaniu stylizacjom wyrazu. Bardzo dużo mówi się o tym, że ich głównym zadaniem jest ochrona wzroku przed promieniowaniem UV, które dociera do Ziemi i może mieć negatywny wpływ na wzrok. Narażanie oczu na zbyt intensywne promieniowanie słoneczne może prowadzić do schorzeń takich jak: 

 • ostre zapalenie spojówek,
 • posłoneczne uszkodzenie rogówki,
 • skrzydlik,
 • zapalenie rogówki,
 • zapalenie naczyniówki,
 • zaćma,
 • wczesna starczowzroczność,
 • degeneracja plamki żółtej,
 • czerniak.

Niezależnie od tego, czy nosisz okulary korekcyjne, czy masz zupełnie zdrowe oczy – okulary przeciwsłoneczne są koniecznością.

Czym są szkła fotochromowe?

Szkła fotochromowe reagują na natężenie promieniowania UV, zmieniając barwę z jasnej na ciemniejszą i odwrotnie. Ich przyciemnianie się i później rozjaśnianie jest dostosowane do intensywności nasłonecznienia. Choć brzmi to jak nowoczesny wynalazek, pierwsze szkła fotochromowe pojawiły się na rynku w masowej produkcji już pod koniec lat 70. XX wieku. Dzięki tej właściwości fotochromów, którą jest reagowanie na promieniowanie UV, ich użytkownik otrzymuje odpowiednią ochronę oczu, dostosowaną zarówno do rodzaju oświetlenia i natężenia jego jasności, jak i kąta padania światła. Podczas przebywania na słońcu soczewki stają się ciemne, a następnie odbarwiają się, gdy „zejdziesz” ze słońca.

W ciągu ostatnich kilku lat technologia produkcji fotochromów poszła do przodu, co przełożyło się na ich lepsze i skuteczniejsze działanie, a także większy komfort dla noszących je osób. Produkowane obecnie soczewki są ciemniejsze i powracają do pełnej przejrzystości prędzej niż ich poprzednie generacje. Szybciej adaptują się także w ciepłym klimacie.

W naszym sklepie oferujemy między innymi doskonałe jakościowo soczewki 8 generacji o standardowej grubości, z niezwykle łatwą w czyszczeniu powłoką antyrefleksyjną marki Essilor.

Dla kogo są rekomendowane okulary z fotochromem?

Okulary ze szkłami fotochromowymi to rozwiązanie idealne dla osób, które mają wadę wzroku i na co dzień muszą nosić okulary korekcyjne. Fotochromy łączą w sobie bowiem funkcję korygowania wady oraz ochrony wzroku przed słońcem. Dzięki temu osoba nosząca okulary nie musi latem zamieniać ich na soczewki kontaktowe ani zamawiać modelu z nakładką przeciwsłoneczną.

Fotochromy dla sportowców

Inną grupą osób, które cenią sobie właściwości fotochromów, są sportowcy, a szczególnie kolarze, biegacze i osoby wspinające się czy uprawiające trekking w górach. Jazda czy bieg w szybkim tempie często uniemożliwia wyjmowanie i zmianę okularów, dlatego fotochromy, które same dostosowują się do ilości światła, są w takim przypadku idealne.

Fotochromy dla kierowców

Czy fotochromy nadają się dla kierowców? Poziom działania soczewek fotochromowych może być w tym przypadku inny, ponieważ szyby samochodowe również mają zdolność do pochłaniania promieni UV. Do niedawna z tego powodu soczewki fotochromowe podczas jazdy samochodem przyciemniały się w mniejszym stopniu. Producenci znaleźli jednak na to sposób i na rynku są od niedawna dostępne także fotochromy działające doskonale również we wnętrzu auta.

Wady i zalety okularów z fotochromami

Do zalet fotochromów trzeba zaliczyć przede wszystkim to, że:

 • są bardzo praktyczne: korygują wzrok i jednocześnie chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV,
 • nadają się do noszenia w pomieszczeniach, a także na zewnątrz,
 • można je włożyć w różne oprawki, dobierając idealny kształt do swojej twarzy,
 • ułatwiają uprawianie sportów, takich jak bieganie czy jazda na rowerze.

Okulary fotochromowe to rozwiązanie niepozbawione wad, choć zdecydowanie jest ich mniej niż zalet. Najważniejszą jest fakt, że szyby przyciemniają się i rozjaśniają nie od razu, ale w ciągu 2–3 minut. Minusem jest również ich cena – są droższe o kilkaset złotych od zwykłych szkieł, jednak jest to związane z ich podwójną funkcją.

Niektórym osobom okulary fotochromowe kojarzą się z przestarzałymi, nieestetycznie zabarwionymi szkłami. Dzisiaj jednak nie można uznać tego za wadę, ponieważ nowa technologia pozwala produkować nowoczesne, znakomicie wyglądające okulary, niemal nieodróżnialne od klasycznych szkieł przeciwsłonecznych.

Jakie oprawy wybrać do soczewek fotochromowych?

Soczewki fotochromowe są obecnie dostępne w różnych barwach (brązowy, szary, zielony), dzięki czemu można dobrać je odpowiednio do wybranego koloru opraw. Ramki do okularów fotochromowych wybiera się w taki sam sposób jak zwykłe – dopasowując je do kształtu twarzy oraz swoich upodobań. Szkła fotochromowe można więc wstawić zarówno do klasycznych opraw, jak i tych bardzo oryginalnych i zgodnych z najnowszymi trendami.

Jak dbać o okulary z fotochromami?

Okulary z fotochromami są trochę droższe od zwykłych szkieł, dlatego warto o nie odpowiednio dbać. Pielęgnacja fotochromów nie różni się niczym od pielęgnacji zwykłych okularów:

 • należy przecierać je miękką ściereczką z mikrofibry, a do czyszczenia większych zabrudzeń używać specjalnych preparatów,
 • nie należy kłaść ich szkłami do dołu na stole czy meblach, ponieważ mogą się porysować,
 • należy przechowywać je w twardym etui, które uniemożliwia ich połamanie czy porysowanie.

Okulary przyciemniane a fotochromy – czym się różnią?

Okulary przyciemniane mają szkła korekcyjne na stałe zabarwione na ciemniejszy kolor. To dosyć wygodna opcja, gdy potrzebujesz ich tylko do noszenia na zewnątrz. Na dłuższą metę są jednak niewygodne do nakładania w środku pomieszczeń, gdyż zaciemniają pole widzenia. Fotochromy mają tę przewagę, że zaciemniają się na podwórku, gdy świeci słońce, natomiast w pomieszczeniu się rozjaśniają – dzięki temu nawet po dłuższym czasie siedzenia wewnątrz wzrok się nie męczy.

Masz wadę wzroku i problem z doborem stylowych okularów przeciwsłonecznych? Postaw na szkła fotochromowe – chronią one oczy przed promieniowaniem UV, a jednocześnie zapewniając korektę wzroku. Wybór opraw do fotochromów jest ogromny, dlatego z pewnością znajdziesz designerskie albo ponadczasowe ramki odpowiednie dla siebie.