Jak dobierać okulary do kształtu twarzy? Praktyczny przewodnik

Szukasz idealnych okularów korekcyjnych czy przeciwsłonecznych? Warto wiedzieć, jak dopasować je do kształtu twarzy. Nie chodzi tylko o estetykę – odpowiednie okulary mogą podkreślić Twoją urodę, gwarantując jednocześnie komfort noszenia. W tym przewodniku znajdziesz cenne wskazówki, jak wybrać okulary, które będą nie tylko funkcjonalne, ale i stylowe.

Jak określić kształt swojej twarzy?

Pierwszym krokiem do dobrania okularów jest ustalenie kształtu twarzy. Czy jest owalna, okrągła, kwadratowa, czy może trójkątna? To kluczowe, aby znaleźć model, który będzie odpowiednio podkreślał Twoje rysy.

Aby właściwie ustalić kształt swojej twarzy, stań przed lustrem i zepnij włosy, tak aby odsłonić całą twarz. Następnie przyjrzyj się konturom jej owalu – od czoła, poprzez policzki, aż do linii żuchwy. Twój kształt twarzy może być jednym z kilku głównych typów, a zatem: 

  • okrągły, 
  • kwadratowy, 
  • prostokątny, 
  • owalny, 
  • trójkątny,
  • sercowaty. 

Owalny kształt charakteryzuje się zrównoważonymi proporcjami, bez wyraźnych kątów. Kwadratowa twarz ma wyraźną, szeroką żuchwę i czoło podobnej szerokości. Okrągła twarz jest z kolei najszersza w okolicy policzków, z mniejszą różnicą między szerokością a długością. 

Twarz w kształcie serca ma szersze czoło i zwęża się ku dołowi do węższej żuchwy. Diamentowy kształt twarzy charakteryzuje się natomiast szerokimi policzkami, węższym czołem i żuchwą. 

Które okulary będą Ci pasować do kształtu twarzy?

Rozpoznanie swojego kształtu twarzy to pierwszy krok do wyboru idealnych oprawek. Takich, które będą podkreślać Twoją urodę. Oto czym kierować się przy wyborze.

Owalna twarz

Osoby z owalną twarzą mają szczęście, ponieważ jest to kształt uznawany za uniwersalny. Charakteryzuje się równymi proporcjami. Długość twarzy jest większa od jej szerokości. Dzięki temu prawie każdy typ oprawek wygląda na niej korzystnie. Jednak aby wydobyć pełnię atrakcyjności i utrzymać naturalną równowagę rysów, staraj się wybierać modele proporcjonalne do rozmiaru twarzy. Doskonale sprawdzą się zarówno klasyczne ramy, jak i te o bardziej wyrazistym designie.

Okrągła twarz

Okrągłe twarze charakteryzują się miękkimi liniami bez wyraźnych kątów, z niemal identyczną szerokością i długością. Dla takiej struktury twarzy idealne będą okulary, które dodadzą jej charakteru i optycznie wydłużą. Prostokątne lub kwadratowe oprawki wprowadzą pożądany kontrast. Spowodują, że oblicze będzie wydawać się smuklejsze. Modele z wyraźnie zaznaczonymi brzegami pomogą zrównoważyć miękkość kształtu twarzy, nadając jej bardziej zdefiniowany kontur.

Kwadratowa twarz

Twarze kwadratowe wyróżniają się mocnymi rysami. Osoby o takiej urodzie mają szerokie czoło i mocno zarysowaną szczękę, które tworzą kształt przypominający litery "E" lub "U". Idealne oprawki dla kwadratowej twarzy to takie, które łagodzą kąty, dodają miękkości linii twarzy i optycznie ją wydłużają. Okrągłe lub owalne oprawki doskonale spełniają te kryteria. Wybierając ich jaśniejsze barwy, można dodatkowo osłabić wrażenie „kanciastości" twarzy.

Trójkątna twarz

Osoby z trójkątnym kształtem twarzy mają węższą żuchwę i szersze czoło. Ten typ wymaga wprowadzenia balansu, dlatego poleca się oprawki, które zwracają uwagę na górną część oblicza. 

Warto przetestować modele z większym, wyrazistym akcentem w górnej części opraw lub w ogóle oprawki kolorowe. Przyciągają wzrok, równoważąc proporcje twarzy. Ich noszenie to doskonała okazja, aby eksperymentować z bardziej śmiałymi wzorami, które podkreślą osobowość i dodadzą charakteru.

Sercowata twarz

W przypadku twarzy w kształcie serca kluczowe jest wybranie opraw, które równoważą szerokość czoła i węższą linię żuchwy. Najlepiej sprawdzają się modele, które mają szerszy dół niż górę lub są owalne i zaokrąglone, co doda równowagi dolnej części twarzy. 

Unikaj oprawek, które są zbyt masywne na górze, ponieważ mogą one jeszcze bardziej podkreślać szerokość czoła. Delikatne, kolorowe ramki mogą również pomóc odciągnąć uwagę od górnej części twarzy, skupiając ją na oczach. 

Klucz do wyboru idealnych okularów leży w zrozumieniu unikalnych cech własnego kształtu twarzy oraz w wybraniu takich oprawek, które najlepiej podkreślą jej naturalne atuty. Niezależnie od tego, czy masz owalną, okrągłą, kwadratową, czy trójkątną buzię, Szeroka paleta modeli okularów pozwala na znalezienie tych, które będą pasować idealnie.

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze okularów?

Podczas zakupów nie zapominaj o tym, że poza idealnym dopasowaniem do kształtu twarzy liczą się także materiał wykonania oraz kolor okularów. Tworzywo, z którego powstały oprawki, powinno być trwałe, lekkie i hipoalergiczne, aby zapewnić Ci komfort noszenia przez cały dzień.

Lekkie modele, np. bezramkowe, świetnie sprawdzą się dla osób ceniących minimalizm. Z kolei kolorowe modele mogą dodać „pazura” Twojemu wizerunkowi, jeśli chcesz się wyróżnić.

Na pierwszym miejscu zdecydowanie postaw funkcjonalność. Okulary do komputera (okulary anti blue light) to must-have dla tych, którzy długie godziny spędzają przed ekranem komputera. Z kolei jeśli uprawiasz sport, okulary korekcyjne sportowe lub okulary ochronne z możliwością korekcji powinny zwrócić Twoją uwagę. Na szczęście komfort i design da się z powodzeniem połączyć.

Nie istnieje jeden uniwersalny przepis na idealne okulary. Pamiętaj, aby dopasować je nie tylko do kształtu twarzy, ale również do swojego stylu życia i indywidualnych potrzeb. Dzięki powyższym wskazówkom wybór odpowiednich okularów korekcyjnych stanie się prostszy i przyjemniejszy. Niech będą one nie tylko niezbędnym narzędziem korekcji wzroku, ale również stylowym dodatkiem korzystnie wpływającym na Twój wizerunek.